The Settlers Online Flash Player Hatası Çözümü

Selçuk ÇAKIRCA

Moderator
Yönetici
Web sitesi
www.bilgilendim.com

Merhaba arkadaşlar,

Stream üzerinde ücretsiz olarak oynayabileceğimiz The Settlers Online oyununda birçok pc 'de Flash Player sorunu çıkmaktadır.

flashhata.PNG

İnternette bazı çözümler var ancak çözmesi kolay olmamaktadır. Aşağıda resimli olarak ilk kurulumdan itibaren detaylı bir şekilde çözmüş ve oyunu birkaç pc 'de çalıştırmış bulunmaktayım. Sizler için çözümü aşağıdaki gibidir.

1 - Öncelikle https://store.steampowered.com/ sitesine üyeliğiniz yok ise ücretsiz olarak üye olmanız gerekiyor. Üye ise giriş yapabilirsiniz.

2 - Oyunu seçmeden önce aşağıdaki alandan Steam 'i yüklemeniz gerekiyor.

steamyukle.PNG

3 - Arama yerine " The Settlers Online " yazarak aşağıda görüldüğü gibi ücretsiz olarak oyunu seçebilirsiniz.

ara.PNG

4 - Oyunu seçtikten sonra açılan sayfada yüklemek ve oynak istediğiniz de aşağıdaki gibi ekran gelmektedir. Steam yüklediğiniz için " Evet, Steam yüklü " seçeneğinden oyunu kurabilirsiniz.

steamvarmi.PNG

5 - Oyunu yükledikten sonra masaüstünüze bir kısayol gelecektir. Direk çalıştırmak istediğinizde muhtemelen Flash Player hatası verecektir. Yapmanız gereken " https://get.adobe.com/tr/flashplayer/otherversions/ adresinden aşağıdaki gibi ilgili ben kendi işletim sistemim Windows10 olduğu için onu seçtim siz kendi işletim sistemini seçtikten sonra önemli olan Firefox yazanı seçip kuruyorsunuz.

Not: İşletim sisteminiz 32bit ise Opera and Chromium yazanı kurmanız gerekecektir.

flashversiyon.PNG

6 - Flash Player 'i kurduktan sonra C klasöründe iken " pepflash " yazarak arama sonuçlarını bekleyin. Aşağıdaki işaretlediğim dosya sizde belki farklı bir klasörde olabilir mouse 'un sağ tuşuna basıp kopyalaya deyin.

Not: İşletim sisteminiz 32bit ise aşağıdaki gibi işaretli dosya çıkmayabilir. 32bit bilgisayarda direk " pepflashplayer.dll " dosyası çıkabilir. O zaman bu dosyayı kopyalacaksınız.

pepflash.PNG

7 - Kopyaladığınız dosyayı normalde " C:\Program Files (x86)\Steam" klasörü altında aşağıdaki gibi " The Settlers Online" klasörüne kadar gelin. Bu klasörde muhtemelen yoktur. Siz bu klasöre kendiniz "plugins" diye bir klasör oluşturup, bu klasör içine girip daha önce kopyaladığımız Pep ile başlayan dosyayı buraya yapıştırınız. Yapıştırdıktan sonra dosyayı seçip F2 yada mouse sağ tuş yaptıktan sonra yeniden adlandır deyip ismini " pepflashplayer " olarak değiştirin. Ben oyunu D klasörüne kurduğum için klasör olarak adres olarak D de gözüküyor.

Not: İşletim sisteminiz 32bit ise "Program Files (x86)" klasörü olmayacaktır. Normal program files girmeniz gerekir.

plugins.PNG

8 - Son olarak yukarıda görüldüğü gibi " package.json " dosyasını Mouse sağ tuş ile note pad olarak açın. Dikkat edeceğiniz nokta sonrasında sıkıntı olmaması için json dosyalarını açmak için diye başlayan tik 'i kaldırın. Listede Not defteri varsa direk seçebilirsiniz yok ise Diğer uygulamalardan Not defterine seçin ve tamam deyin.

birlikteac.PNG

9 - Açılan not defteri aşağıdaki gibi olacaktır. Ekranı sağa kaydırarak chromium-args 'den sonra aşağıda mavi okla belirtilen alana başında ve sonunda boşluk bırakarak " --ppapi-flash-path='plugins\\pepflashplayer.dll' --ppapi-flash-version=32_30_0_0_113 " komutunu ekleyin. Komutun sonundaki 32 ile başlayan son yüklediğiniz flash versiyonudur. Siz bunu okurken flash versiyonu değişti ise değiştirmek gerekecektir. İlgili komutu yapıştırdıktan sonra artık oyunu çalıştırabilirsiniz.

buaraya.PNG

Bu çözüm Teknolojiyi Seven Adam tarafından bizzat denenmiş ve çalıştırılmıştır. Çözüm anlatımı Windows 10 Pro 64bit versiyona göredir. Not olarak 32bit işletim sistemlerine göre de ayrıntı belirtilmiştir. Yine de farklı bir hata olması durumunda sitemizin üstünde bulunan Whatsapp Destek hattına sorununuzu iletebilirsiniz.