Samsung Galaxy S8+ incelemesi

bilgilendim

Administrator
Yönetici

Çerçevesiz dev ekrana ve üst düzey donanımsal özelliklere sahip yeni canavarı inceledik.

ÖZELLİKLER
Boyutlar: 159.5 x 73.4 x 8.1 mm
Ağırlık: 173 g
Ekran: 6.2″ Dual Edge Super AMOLED, 2960 x 1440 (Quad HD+)
Sistem çipi: 8 çekirdekli Exynos 8895 Octa (4×2.3 GHz & 4×1.7 GHz)
RAM: 4 GB
Hafıza: 64 GB (MicroSD kart desteği var)
Kamera: Dual Pixel 12 MP ana kamera, 8 MP ön kamera
Pil: Li-Ion 3500 mAh
Bağlantılar: 4G LTE Cat. 9, USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz, VHT80 MU-MIMO,1024-QAM, Wi-Fi Direct, NFC, Bluetooth v5.0
İşletim sistemi: Android 7.0 Nougat
Sim kart türü: Nano SIM
Parmak izi okuyucu: Var
İris tarayıcı: Var
Yüz tanıma: Var
Fiyat: 4499 TL

Su ve toza dayanıklı, IP68 sertifikası var.
Samsung Galaxy S8+ her açıdan çarpıcı bir telefon. Fütüristik tasarımı var, ancak stil için kullanılabilirliği feda edilmemiş. 5.5 veya 5.7″ gibi boyutlardaki telefonlar büyük olurken, 6.2″ boyut devasa gelebilir, ama işin aslı öyle değil.

Cihaz sade ve asil görünüme sahip. Bize gelen siyah renkli modeli oldukça beğendim. Telefonun önünde ve arkasında Corning Gorilla Glass 5 kullanılmış. Yan çerçeve ise alüminyum.
Kavisli ön ve arka kısım S8+’ın ele oturmasını sağlıyor, bazı büyük ekranlı modellerin kavisli olmayan kenarlarının eli germesi gibi sorun yaşamıyorsunuz. Tek elde kullanım pek söz konusu değil, mesela kendimden örnek verecek olursam cihazın güç düğmesine basıp, şifreyi tek elde girebiliyorum. Fakat tek elle uzun ekranda her yere ulaşmak mümkün olmuyor, bu yüzden S8+’ı genel olarak çift elle kullanmak zorundasınız.

Güç düğmesi sağda, Bixby ve ses kontrol düğmeleri solda bulunuyor. Güç ve Bixby’nin yeri iyi, ama ses butonları biraz yukarı da kalmış. Çerçevesiz ekrandan dolayı ana ekran tuşu yok, parmak izi de arka tarafa kameranın yanında yer alıyor. Parmak izinin olduğu yer bana ters geldi, LG G serisi, Google Pixel telefonlardaki gibi kameranın biraz daha altında olmasını tercih ederdim.
Ön tarafta sanal düğmeler bulunuyor. Bu düğmeler ekranda yer kaplamıyor. Galaxy S8+, su ve toz geçirmezlik konusunda IP68 sertifikasına sahip. Telefon yaklaşık 30 dakika boyunca 1 metre suya dayanıyor.

Samsung Galaxy S8+’ın fotoğrafları

Yayla gibi ekran

Açık olmak gerekirse S8+’ın ekranı gerçekten yayla gibi, at bile koşturulabilir. Telefonu kullandığım sürece ekrana o kadar çok alıştım ki, çerçeveli telefonların ekranı bana küçük gelmeye başladı.

Cihazın tartışmasız olarak en dikkat çekici kısmı Samsung’un “Infinity Display/Sonsuz Ekran” olarak adlandırdığı ekranı. Video izlerken, internette bir şeylere bakarken ve özellikle de oyun oynarken ekran büyük avantaj sunuyor. Dövüş ve strateji oyunlarını geniş ekran sayesinde rahatça oynadım. Hatta Hack’n Slash türündeki yapımlarda haritada döktürdüm.

Ekranın kasaya oranı %84! Samsung 16:9 olan en boy oranını 18.5:9’a çevirmiş. S8+’ın ekranı büyük olduğu kadar başarılı performans sunuyor. AMOLED panellerde olduğu gibi S8+ ekranının en önemli özelliklerinden biri renk çoğaltımı. Derin siyahlar, parlak tonlar aşırı doymuş görünmüyor. Renk gamı gayet iyi. Güneşli havalarda ekran görünmüyor gibi sorunum olmadı. Ayrıca Samsung, telefonun kavisli kısımlarındaki yanlışlıkla dokunma ve bir takım sorunları düzeltmek için yazılım da optimizasyon yaptı.

Samsung, HDR10’a Note7’deki bu cihazında da yer verdi. Ancak Dolby Vision değil. Samsung, HDR özellikli içeriği getirmek için Amazon’la ortaklık kurdu. Sonsuz Ekran aynı zamanda Ultra Dinamik Aralık sertifikalı ilk ekran oldu.

Ekran ve tasarım iyi de performans nasıl?

Galaxy S8+ piyasadaki en hızlı telefonlardan biri. 10 nm’lik Exynos 8895 sistem çipi güçlü ve yüksek performans gösteriyor. Oyunlar ve uygulamalar sorunsuz çalışıyor ve işletim sistemi akıcı. Daha önce Google’ın Pixel telefonunu kullanmıştım, safkan Android çok akıcıydı. Samsung ne yapıp ettiyse Galaxy S8 ve S8+’taki performansı Pixel’e yaklaştırmış.

Gelelim benchmark sonuçlarına. Galaxy S8+ GeekBench 4’te tekli çekirdekte 2018, çoklu çekirdekte 6708 puan aldı. AnTuTu sonucu 171621 puan oldu. GeekBench 4’te tekli çekirdekte iPhone 7 Plus tüm rakiplerinin önünde bulunuyor.

Ses kalitesi

Hoparlör Galaxy S8+’ın alt kısmına yerleştirilmiş. Genel olarak hoparlörün ses kalitesini yeterli buldum, keşke yeni nesil telefonlarda olduğu gibi stereo çift hoparlör olsaymış. Telefonu video izlemek için yatay tuttuğunuz zaman eliniz hoparlörü engelleyebilir. Şimdi bu biraz negatif etki oluşturabiliyor, ama daha olumlu bir noktaya bakalım, Galaxy S8+’ta kulaklık girişi var ve telefonun yanında gelen kulaklıklar AKG’ye ait. Kulaklıklar genel kullanım için güzel, ama tiz biraz yüksek kalıyor.

Samsung arayüzle uğraşmış

Doğruya doğru Samsung yazılımda şimdiye kadarki en iyi işi çıkarmış. Arayüz ve Android işletim sisteminin optimizasyonunu oturtmuş, S8+’ta yazılımsal saçma sapan problemlerle karşılaşmadım. Umarım gelecek güncellemelerle bu güzelim optimizeyi bozmaz Samsung.

Yeni telefonda olan yeniliklerden biri olarak akıllı yardımcı Bixby var. Yapay zekaya sahip olan Bixby’nin sesli komut özelliği şimdilik yok, Türkçe dil desteği de bulunmuyor. Bunlar dışında Bixby, kullanıcılara haberler ve ipuçları sunuyor. Yeni e-postaları, en son görüştüğünüz kişinin kaydını gösteriyor. Özetle bilgilendirme yapıyor, hatta Twitter akışınızı bile Bixby’nin ana ekranında görebilirsiniz. Bu sanal yardımcı kamera ve fotoğraflar konusunda da yetenekli. Mesela bir nesne gördünüz diyelim, ne olduğunu öğrenmek isterseniz kamera uygulamasında Bixby düğmesine basın ve fotoğrafını çekin. Bixby görüntü araması yaparak fotoğrafını çektiğiniz nesneye benzer olanların sonuçlarını önünüze getiriyor. Mekan ve benzeri şeyler hakkında da bilgi araştırması yapıyor. Samsung, yapacağı güncellemelerle Bixby’nin bu ve diğer yeteneklerini daha da geliştirecektir.

Bu arada ekranı sağa kaydırarak veya soldaki düğmeye basarak Bixby’i aktif edebilirsiniz.

Güvenlik önemlidir

Telefonda iris tarayıcı, yüz tanıma, parmak izi ve klasik desen, pin güvenlik önlemleri bulunuyor. Note 7’de bulunan iris tarayıcının Galaxy S8 ve S8+’ta olması şaşırtıcı bir durum değil. Lafı iris tarayıcıdan açmışken o zaman devam edelim. İris tarayıcı gayet başarılı çalışıyor, hatta irisin loş ışıkta ne yapabileceğini denedim ve işi iyice yokuşa sürdüm. Yeterince aydınlık olmayan yerde de iris tarayıcı çalıştı.

Parmak izi hızlı, ama konumu yanlış. Sanki Samsung, acele şekilde parmak izi tarayıcısını kameranın yanına yerleştirmiş ve telefonu piyasaya sürmüş hissine kapıldım. Keşke parmak izinin konumu kameranın altında kasanın biraz daha ortasına doğru olsaymış. S8+ modelinin daha uzun olmasından dolayı parmak izini kullanmak zorlaşabiliyor.

Sıra geldi, yüz tanıma özelliğine. Telefonu belirli mesafeden dik tutup, yüzünüzü tanıtmanız gerekiyor. Şahsen yüz ve iris tarayıcıyı arasında iris taramayı seçtim ve kullandım.

Samsung Galaxy S8+ kamera konusunda neler yapabiliyor?

Samsung Galaxy S8+’ın ana kamerası geçen sene çıkan S7’le aynı gibi görünüyor, ama tam olarak aynı değil. Kamera optik görüntü sabitlemeye, 12MP Dual Pixel sensöre (Samsung’un ifadesiyle daha büyük pikseller için) ve f/1.7 diyaframa sahip. Bununla birlikte daha iyi fotoğraflar çekmek için önemli değişiklikler var, birincisi sensörün kendisi güncellendi, birden fazla fotoğraf çekiyor ve en iyi görüntüye sahip üç fotoğrafı birleştirip, en temiz kareyi sunuyor. İkinci olarak daha hızlı bir yonga seti var.

İster manzara ister portre olsun, ister gece veya gündüz olsun, kamera farklı durumlarda muhteşem işlere imza atıyor. Otomatik HDR modu varsayılan olarak açık halde. Daha parlak koşullarda pozlamayı ve kontrastı düzeltiyor, çekilen her fotoğrafın harika görünmesi sağlamak için iyi iş çıkarıyor.

Galaxy S8+’ın kamerasında genel olarak renkler doymuş. Instagram’a veya başka platformda fotoğraf paylaşmak için de böylesini tercih ederim.

Manzara çekimlerinde düzleşme yok, çok katmanlı ve uzak noktalardaki detaylar dikkat çekici. Çektiğiniz fotoğrafın üstüne zoom yaparsanız, bahsettiğim detayları görebilirsiniz.

f/1.7 diyafram kameranın en sevdiğim unsurlarından biri oldu, bokeh efektli fotoğraflar çekmeye izin veriyor. Galaxy S8+’ın bokeh efektini başka telefonlara göre daha doğal buldum.

Geniş diyafram düşük ışıklı çekimler için yardımcı oluyor, gece çekimlerinde ayrıntıların kaybolması ve kumlanma minimumda tutuluyor. Tek sevmediğim kısım bazı fotoğraflarda gereğinden fazla olan parlak dokunuş oldu. Bu parlaklık yapay bir görünüm veriyor. Kamera konusundaki bence tek eksi bu parlaklık.

Selfie kamerası şaşırtıcı derecede iyi performansa sahip. f/1.7 diyafram açıklığı ve otofokusu var. Snapchat benzeri filtreler kamera uygulamasında sunulmuş, eğer filtreleri seviyorsanız selfie çekerken bol bol kullanabilirsiniz.

Kullanım süresi

Hızlı performans, kocaman ekran, harika kameralar derken geldik dananın kuyruğunun koptuğu yere! Bu kadar özellikleri kullanmak için iyi bir pile ihtiyaç vardır, Samsung da 3500 mAh değerde pilde karar kılıp, S8+’ta kullanmış. Telefonu kullandığım zaman boyunca 1 günü çıkardım, ama kullanım süresi 1.5 güne kadar uzamadı. Birincisi Galaxy S8+’ı aynı iPhone 6 ve diğer birkaç telefonda yaptığım gibi taşınabilir stüdyo olarak kullandım. Gitar kayıtları için kullandığım ufak tefek uygulamalar pili sömürdü. İkinci olarak bolca oyun oynadım, ayrıca senkronize e-postalar, video izlemek, müzik dinlemek işin tuzu biberi. Böyle bir performansla telefon 1 günü gördü. Benden daha az kullanan tüketiciler daha fazla kullanım süresi alabilir.

Bununla birlikte Samsung kullanıcıların gereksinimlerine göre ayarlamalar yapan farklı yollar sunmuş. Ekran çözünürlüğünü ve performansı düşürebilirsiniz, bu sayede kullanım süresi uzayacaktır. Ayrıca güç tasarruf modları da var. Galaxy S8+ fişten şarj edildiğinde 0’dan %100’e ulaşması 1 saat 40 dakika kadar sürüyor.

Samsung Galaxy S8 mi? Galaxy S8+ mı?

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus arasında donanımsal farklar var, ancak Samsung S8 serisi için böyle bir durum söz konusu değil. iPhone 7’den farklı olarak daha küçük ve normal olan S8’i tercih ederseniz, donanımsal özellikleri feda etmenize gerek kalmıyor. Daha büyük ekran ve pil için S8+ seçilebilir. Kamera, performans ve harika ekranla birlikte S8+ muhteşem bir telefon. Ama fiyatı biraz tuzlu. Keşke biraz daha ucuz olsaymış.

Kaynak : https://www.teknokulis.com/inceleme...7/06/20/samsung-galaxy-s8-incelemesi?paging=1

Samsung Galaxy S8+ incelemesi yazısı ilk önce Teknolojiyi Seven Adam üzerinde ortaya çıktı.

Devamını Oku...